W ostatnich latach środki transportu miejskiego przeszły istotną transformację, a jednym z ciekawych uczestników tej rewolucji są hulajnogi wyczynowe. Z pozoru przeznaczone głównie dla entuzjastów akrobacji, stają się coraz powszechniejszym środkiem codziennego dojazdu w wielu miastach na całym świecie.
Hulajnogi są nam znane od dawna, ale na jakiś czas prawie zupełnie wyszły z mody na rzecz deskorolek i rowerów. Od jakiegoś czasu przechodzą swoje drugie życie i wiele osób poznało je na nowo i polubiło za niewątpliwe zalety. Szybkość poruszania się po mieście, mobilność, niewielki rozmiar pojazdu, ale za to bezpieczeństwo, dzięki stabilnej rączce – czego nie dawała deskorolka. Hulajnogi pokochali i mali i duzi, pojawiły się w miastach i stały się popularnym środkiem transportu. Sam często z nich korzystam, bo zapewniają szybki dojazd, kiedy komunikacja miejska zawodzi. Poza tym to po prostu świetna zabawa.
Hulajnogi dla zaawansowanych
Przydają się w codziennych dojazdach, ale zapewniają większą dawkę adrenaliny – hulajnogi wyczynowe, czyli wybór dla bardziej zaawansowanych. Czym różnią się hulajnogi wyczynowe od innych? Przede wszystkim konstrukcją, rozmiarem, materiałem używanym do ich produkcji oraz przeznaczeniem. Wykonane są z wytrzymałych, ale lekkich materiałów, jak aluminium, co pozwala na wygodną jazdę i możliwość szybkiego manewrowania hulajnogą nawet po trudnych nawierzchniach. O właśnie, różnicą jest również ogumienie, które w hulajnogach wyczynowych jest bardziej wytrzymałe, przez to pozwala na szalone manewry, tricki i akrobacje bez zmartwień o zdartą nawierzchnię opon.
W znanym cytacie „szyny były złe, a podwozie też było złe„, a w przypadku hulajnóg wyczynowych i szyny, i podwozie, i kierownica są całkiem dobre i przede wszystkim wytrzymałe. Jak w przypadku samochodów, tu również pod uwagę brana jest wielkość, szerokość i geometria kół, które muszą wytrzymać wszelakie podskoki, naskoki oraz najazdy.
Dla kogo hulajnogi wyczynowe?
Hulajnogi wyczynowe sprawdzą się na pewno dla wszystkich tych, którzy chcą się ruszać. W przeciwieństwie do często widzianych w mieście hulajnóg elektrycznych – nie są samojezdne i wymagają od użytkownika ruchu, a jak wiadomo, aktywność fizyczna to podstawa. Ponadto hulajnogi są o wiele mniejsze od innych środków transportu jak chociażby rower oraz tańsze w codziennym używaniu niż samochód. Świetna alternatywa transportu po zakorkowanym mieście, sposób na aktywność, a do tego dodatkowa adrenalina, bo budowa hulajnóg wyczynowych pozwala na wszelakie akrobacje, a dodatkowe akcesoria tylko umilą jazdę.
Czy warto? A raczej spytam, czy już masz?